Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Фуркулицэ Корнелиу

Фуркулицэ Корнелиу

Депутат


Политическое образование: Фракция Партии социалистов Республики Молдова
Постоянная комисия: Комиссия по сельскому хозяйству и пищевой промышленности
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.152/2014 privind Codul educației al Republicii Moldova (art.18, 21, 48, ș.a.) 26.11.2020 467 Examination ru
Proiectul de lege pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul electoral al RM nr.1381/1997 – art.1841; Legea cu privire la statutul persoanelor cu funcții de demnitate publică nr.199/2010 – anexa; ș.a.) 26.11.2020 470 Examination ru
Proiectul de lege privind modificarea anexei la Legea nr.668-XIII din 23 noiembrie 1995 pentru aprobarea Listei unităților ale căror terenuri destinate agriculturii rămân în proprietatea statului 25.11.2020 465 Examination ru
Proiect de lege pentru modificarea articolului 1 din Legea nr.1527/1998 privind Zona Antreprenoriatului Liber – Parcul de Producție ”Valkaneș” 11.09.2020 387 Examination ru
Proiectul de lege privind importul unor mijloace de transport 08.09.2020 380 Approved ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova-Uniunea Europeană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Austria
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Declaratii de avere RU:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae RU:
CURRICULUM VITAE
 
Informaţii personale
 
 
Nume, Prenume
Data naşterii
FURCULIȚĂ Corneliu
30 iunie 1969
 
Căsătorit, doi copii
E-mail(uri)
corneliu.furculita@socialistii.md
Nationalitate(-tăți)
Moldovean
 
Experienţa rofesională
 
Februarie 2019- prezent
Parlamentul Republicii Moldova, mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare 105, Deputat, vicepreședinte al Fracțiunii parlamentare PSRM,
vicepreședinte al Comisiei agricultură și industrie alimentară
 
29 decembrie 2014 - februarie 2019
Parlamentul Republicii Moldova, Deputat, vicepreședinte al Fracțiunii parlamentare PSRM, vicepreședinte al Comisiei agricultură și industrie alimentară
 
Activitate social-politică
 
 
Noiembrie 2011 - prezent
Partidul Politic ”Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”, membru al Consiliului Republican, membru al Comitetului Executiv Politic
 
1999 – 2011
Sectorul privat(industria alimentară), Jurist, director financiar, director comercial, administrator în cadrul întreprinderilor din sectorul privat și societăților comerciale
 
 
Studii universitare
 
 
1996-2001
 
Licențiat în drept, Universitatea de Stat din Moldova
1986-1993
 
Agronom, Universitatea Agrară de Stat din Moldova
 
 
Serviciul militar
 
1987-1989
1986
 
Școala medie s. Sadova, raionul Călărași
Limba(i) maternă(e)
Moldovenească

 

Контактные данные:

E-mail: corneliu.furculita@socialistii.md

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы