Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Gagauz Fiodor

Gagauz Fiodor

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee for national security, defense and public order
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul de lege pentru completarea articolului 27 din Legea nr.344-XIII din 23 decembrie 1994 privind statutul juridic special al Găgăuziei (Găgăuz-Yeri) 7/16/2020 328 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea nr.436/2006 privind administrația publică locală – art.1, 2, 5; Legea nr.435/2006 privind descentralizarea administrativă – art.4) 7/16/2020 329 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea și completarea Legii nr.764-XV din 27.12.2001privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova (art.4, 101, 17, 18) 7/16/2020 330 Examinare
Proiectul de lege privind importul unui autovehicul 2/20/2020 66 Examinare
Proiectul legii privind scutirea de taxa vamală, taxa pentru efectuarea procedurilor vamale și de taxa pe valoarea adăugată, fără drept de deducere, a mărfurilor și serviciilor importate și/sau livrate pentru construcția Complexului Sportiv ”V.Mumjiev”s.a 7/26/2019 152 Approved
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Comisia Interparlamentară de Cooperare între Parlamentul Republicii Moldova și Adunarea Federală a Federației Ruse <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Regatul Suediei
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
wealth declaration:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

ПЕРСОНАЛЬНЫЕ ДАННЫЕ

Дата рождения          23 октября 1958 года
Место рождения        с. Гайдары Чадыр-Лунгского района МССР
Семейное положение Женат, отец двоих детей

ПРОФЕСИОНАЛЬНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ

30 ноябрь 2014 г.
по настоящее
время

Депутат Парламента РМ по спискам Партии Cоциалистов

сентябрь 2012 г.

Избран депутатом Народного собрания Гагаузии

декабрь 2006г.

Председатель общественного движения «Единая Гагаузия»

1999 – 2001г.

Начальник управления Внутренних Дел Гагаузии

1982- 2002 г.

Служба в рядах органов Внутренних Дел РМ, на различных руководящих должностях, дослужился до звания полковник

По окончанию школы служил в рядах Советской Армии.

Образование высшее. Окончил Киевскую Высшую Школу МВД СССР и Академию Государственного Управления при Президенте РМ


Contact details:

 

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Sunday, August 09, 2020
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe