Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Бурдужа  Петр

Бурдужа Петр

Депутат


Политическое образование: Фракция Партии социалистов Республики Молдова
Постоянная комисия: Комиссия по экономике, бюджету и финансам
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul de lege pentru modificarea unor acte normative (Codul electoral nr.1381/1997 – art.1, 8, 15, ș.a.; Codul contravențional al RM nr.218/2008 – art.52, 400, 4235; ș.a.) 19.06.2020 263 Examination ru
Proiectul de lege pentru completarea articolului 181 al Legii nr.1456/1993 cu privire la activitatea farmaceutică 24.02.2020 69 Examination ru
Proiectul de lege pentru completarea art.10 alin.(2) al Legii bugetului de stat pentru anul 2020 nr.172 din 19.02.2019 10.02.2020 38 Examination ru
Proiectul de hotărâre privind raportul Comisiei de anchetă pentru analiza modului de organizare şi desfăşurare a privatizării şi concesionării proprietăţii publice începînd cu anul 2013 asupra evaluării modului de pregătire și desfășurare a procesului d 27.01.2020 10 Approving ru
Proiectul de lege privind modificarea Legii nr.489/1999 privind sistemul public de asigurări sociale (pct. 6.1) 23.01.2020 8 Examination ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Irlanda
Grupul de prietenie cu Japonia
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Finlanda
Declaratii de avere RU:

 

Curriculum Vitae RU:
- CV -
DATE PERSONALE
 
Numele                                    Burduja
Prenumele                                Petru
Patronimic                                Gheorghe
Data naşterii                             05.09.1976                       
 
Locul naşterii                            MDA Rezina, s. Zahoreni
Starea familială                        Căsătorit
Copii                                        3 copii
 
Adresa e-mail                             petruburduja@parlament.md
 
STUDII ȘI CALIFICĂRI
Septembrie 1994 – Iunie 1999
Republica Moldova, Universitatea Agrara de Stat din Moldova, studii superioare la facultatea Economie, calificarea economist în evidența contabilă, specialitatea  Contabilitate și audit
Octombrie 2002 – Aprilie 2003
Federația Rusă, Universitatea din Moscova de Economie, Statistică și Informatică(МЭСИ), studii superioare de recalificare profesională, Specialitatea evaluarea întreprinderilor ca complex patrimonial unic(businessului)
Octombrie 2004
Ucraina, Institutul de Cercetări Ştiinţifice în domeniul Expertizelor Judiciare în numele prof. emerit M.S. Bocarius din or. Harcov, studii de recalificare și atestare în domeniul expertizelor judiciare în evaluarea construcțiilor, specialitatea – expert judiciar în evaluarea imobilului și construcțiilor
Februarie 2005
Republica Moldova, Institutul Republican de Expertiză Judiciară și Criminalistică de pe lîngă Ministerul Justiției al RM,  atestare în domeniul expertizelor judiciare în evaluarea obiectelor imobiliare, specialitatea – evaluarea obiectelor imobiliare
Iulie 2007
Republica Moldova , Agenţia de Stat Relaţii Funciare şi Cadastru, calificare în domeniul evaluării bunurilor imobile, specialitatea – evaluarea bunurilor imobile
 
 
Experienţă profesională
Perioada
Instituția sau organizația
Funcția deținută
Octombrie 1999 – mai 2001
Primăria mun. Chișinău, Departamentul economie, reforme și relații patrimoniale, Direcția gestionarea patrimoniului municipal
Specialist principal a secției control operativ (sectorul Botanica);
Specialist principal a secției evidență și chirie (sectorul Centru).
 
Perioada
Instituția și/sau Organizația
Funcția deținută
Mai 2001 – iulie 2004
Agenția ”Ratmir” S.R.L.
Specialist principal organizării și petrecerii licitațiilor;
Expert în evaluarea bunurilor imobile.
 
August 2004  – aprilie 2005
Institului Republican de Expertiză Judiciară și Criminalistică de pe lîngă Ministerul Justiției al RM
Șef al Laboratorului de expertize judiciare tehnice în construcții și evaluare a imobilului.
 
Martie 2005 – iulie 2005
Agenția de expertiză ”LuxExpert” SRL
Director al agenției.
 
 
Septembrie 2005 – august 2008
 
Agenția de expertiză și consulting ”Lexasigur” SRL
Director al agenției, expert în evaluare.
Septembrie 2008
Uzina de tractoare din Chișinău ”Tracom” SA
 
Director financiar.
Octombrie 2008 – iulie 2010
Uzina de tractoare din Chișinău ”Tracom” SA
 
Director general.
August  2010 – ianuarie 2011
 
”Fabrica de conserve din Călărași ” SA
 
Director financiar.
Ianuarie 2011 – martie 2011
Agenția de Business&Consulting ”Real Estim” SRL
 
Director al agenției, expert în evaluare.
August 1999 – august 2010
Universitatea Agrară de Stat din Moldova, facultatea Economie
Lector universitar  la disciplinele de profil economic şi anume: ”Logistica”, “Logistica întreprinderii”, ”Logistica mărfurilor”, ”Bazele marketingului”, ”Agromarketing”, “Economia achiziţiilor”, “Marketingul serviciilor”, “Expertiza mărfurilor de import-export”, “Gestiunea fortelor de vînzare”, ”Finanțele întreprinderii”, ”Istoria comerțului”, etc.
 
martie 2011 – decembrie 2014
Compania de construcții ”Monolit” S.A.
 
Director general.
decembrie 2012 – ianuarie 2015
Compania de construcții ”Monolit Construct” S.R.L.
Director general.
Ianuarie 2015 – noiembrie 2015
Parlamentul Republicii Moldova
Asistent de deputat
Decemrie 2015 – 2019
PP ”Exclusiv Media” SRL
Administrator
august 2015 – 2019
Consiliul Municipal Chișinău
Consilier municipal,
Vicepreședinte al fracțiunii PSRM în CMC
Martie 2019 - prezent
Parlamentul RM
Deputat

 

 
 
 
Formare politica:
Anul 2011 – prezent membru al PP Partidul Socialiștilor din Republica Moldova,
Funcțiile partiinice ocupate:
membru al Consiliului Republican al PSRM;
Conducător al OTP PSRM sect. Ciocana
P.S. – pînă în anul 2011 nu am deținut calitatea de membru a niciunui partid politic. 
Контактные данные:

 

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы