Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Koksal Ivanna

Koksal Ivanna

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee for human rights and inter-ethnic relations
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiect de lege pentru modificarea articolului 1 din Legea nr.1527/1998 privind Zona Antreprenoriatului Liber – Parcul de Producție ”Valkaneș” 9/11/2020 387 Examinare
Proiectul de lege pentru completarea articolului 27 din Legea nr.344-XIII din 23 decembrie 1994 privind statutul juridic special al Găgăuziei (Găgăuz-Yeri) 7/16/2020 328 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea nr.436/2006 privind administrația publică locală – art.1, 2, 5; Legea nr.435/2006 privind descentralizarea administrativă – art.4) 7/16/2020 329 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea și completarea Legii nr.764-XV din 27.12.2001privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova (art.4, 101, 17, 18) 7/16/2020 330 Examinare
Proiectul de lege pentru completarea articolului 181 al Legii nr.1456/1993 cu privire la activitatea farmaceutică 2/24/2020 69 Examinare
Parliament Diplomacy activity
Delegation/Friend Group Name Description
Grupul de prietenie cu Republica Turcia
wealth declaration:

 

Curriculum Vitae:

CURRICULUM VITAE

 

Informaţii personale 

 

 

Nume, Prenume

Data naşterii

Koksal Ivanna

09.02.1978

E-mail(uri)

Ivanna.koksal@parlament.md

Nationalitate(-tăți)

gagauz

Experienţa profesională

 

2019 – actual 

Parlamentul RM, Deputat

2016-2019

Adunarea populară a Găgăuziei, Deputat

2008-2013

Adunarea populară a Găgăuziei, Deputat

Studii  universitare

 

1995-2000 

Filologie, Universitatea de stat din Comrat

Studii preuniversitare

 

1993-1995 

Studii liceene, Liceul din s. Cazaclia

Distincţii de stat

Medalia ”Meritul Civic”

Почетный гражданин Гагаузии

Informaţii suplimentare 

 

Limba(i) maternă(e)

Limba găgăuză, limba rusă

 

Contact details:

 

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe